EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S MAJITELI GALERIE DOLLSLAND! - 1. ČÁST

7. října 2013 v 14:37 | ♥Nicole Monster♥ |  DollsLand Praha
Je to tu! EXKLUZIVNÍ rozhovor s majiteli Galerie DollsLand!!! Pan Milan a paní Kateřina vám prozdradí pár skvělých informací! :)
Budu ráda za každý hezký koment. :)

Rozhovor s majiteli Galerie DollsLand

ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ!

-----------------------------------------------------

Galerie DollsLand je unikátní výstava panenek Monster High a Barbie i s doplňky a to nejen pro děti. V několika sálech historického domu ze 16. století najdete přes 1200 panenek Barbie a všechny panenky Monster High, co byly dosud vyrobené. Tuto úžasnou galerii vlastní dva spolumajitelé (pana Milana a paní Kateřinu). Dne 14.8.2013 v galerii proběhla tisková konference (od 10:00 hodin) a následná akce s programem Monster High, který trval až do šesti večera. Součástí byl křest nové MH knížky "Ghůlmošky navždy" a odhalení nové panenky Webarelly ze SDCC 2013. Když se celá akce chýlila ke konci a davy lidí už odcházely, spolumajitelé DollsLandu si na mě udělali čas a já jim položila pár otázek. Začínáme…

Co vás vedlo k založení Galerie DollsLand? Jak jste na to přišli?

Paní Kateřina: Nejdříve to byla sbírka panenek Barbie, těch sběratelských. Víceméně to přišlo jako nápad - proč to schovávat doma, když se to dá ukázat lidem? K tomu jsme zaregistrovali řadu různých výstav Barbie po celé republice… To nás vlastně asi navedlo. :-)

A kolik (tak odhadem) těch panenek na úplném začátku bylo?

Pan Milan: První nápad začít s tím přišel asi při překročení počtu 1000 kusů.

Paní Kateřina: Co se týká těch Barbie, které tady máme, je to víceméně desetiletá sbírka. Za tu dobu se to nějak nastřádalo, i díky podpoře přátel a známých, kteří cestovali po světě, a přitom nám vždycky poslali nějaký ten "dárek".

Jak dlouho už DollsLand funguje?

Paní Kateřina: Galerii jsme otevírali 28. září 2011. Ve stejném roce už začaly přicházet do Čech také panenky Monster High… Vypuklo to všechno dohromady.

Co je na Galerii speciální?


Pan Milan: V souvislosti s touto otázkou mohu začít rovnou u příšerek Monster High. Ty byly (a stále jsou :D) specifické v tom, že na začátku zabraly jednu poličku ve vitríně, pak přišla druhá polička, pak už to byla celá jedna vitrína, no a nakonec to skončilo tím, že mají svoji vlastní místnost! :-) Monsterky neúprosně vytlačují panenky Barbie z jejich výstavních míst. Je o ně fakt obrovský zájem, jsou dětem vzácnější než většina ostatních hraček, což je skvělé!

Sběratelská autíčka Vás zajímala už současně s Barbie?

Pan Milan: Tak konkrétně panenky, to není moje sbírka. :-) Ale s autíčky jsem si, samozřejmě, jako malý kluk hrál, i když v době, kdy jsem vyrůstal, nebyl ještě takový výběr hraček, jako je dnes. Když člověk dostal jedno, dvě autíčka, tak to byl naprostý svátek, opečovával si je, leštil… :-)

Hrávala jste si - jako malá holčička - často s Barbie?

Paní Kateřina: Musím se přiznat, že jsem Barbie panenku vlastně nikdy neměla. Toto přání jsem si splnila, až jsem byla starší.

Vést v dnešní době Galerii - co to všechno obnáší, a co je na tom nejlepší?

Pan Milan: Samotný provoz Galerie a činnost v ní, to je poměrně náročná záležitost, i když se to nezdá. Stručně to asi popsat nelze, ale nejzajímavější na celé té práci mi připadají všechny ty tzv. jujací malé holčičky (od 3 do 6 let), které přijdou a jsou z naší expozice vysloveně nadšené. Bezprostředně nadšené! Nic nepředstírají, opravdu to tak cítí. To dává naší práci smysl, to je na ní nejlepší.

Paní Kateřina: Jen bych doplnila, že to není pouze u malých holčiček, ale i u dospělých lidí. Někteří tatínkové k nám kolikrát přijdou s určitým despektem, říkají si: Ó, bože, panenky, co to zase bude… Když pak ale odchází, vidíte, jak mnohdy úplně září a říkají: Jé, tady to bylo krásné… Tak to vás pak o to víc pohladí na duši! :-) To pomyšlení, že naše galerie dokáže rozbořit předsudky, přináší moc, moc příjemný pocit. Je nádherné, když třeba i celá rodina při odchodu říká: Je to tady úžasné, byli jsme strašně spokojení a přijdeme zas. To jsou okamžiky, které vám nic nevynahradí!

Pan Milan: Anebo když holčičky prohlásí: Já bych tady chtěla bydlet! :-)

Nových Barbie i Monsterek stále přibývá. Co budete dělat, až se vám všechny vitríny zaplní do posledního místečka a další panenky už se sem nevejdou?

Paní Kateřina: Budeme hledat nové prostory.
Pan Milan: Asi tak. :-) Už nyní nemáme v Galerii vystavenou celou sbírku panenek! Ta je v podstatě dvojnásobná a nevešla se sem. I proto jednou za čtvrt roku měníme expozici, vystavujeme nové Barbie. Část sbírky rotuje… Monster High, to je, samozřejmě, fenomén. Vcelku svědomitě si troufáme říci, že tady máme jejich největší sbírku v České republice i na Slovensku, a to chceme zachovat. Budeme je tedy dále doplňovat novými přírůstky a kdoví, jestli bohužel nebo bohudík, ale zatím se tak bude dít na úkor klasických panenek Barbie.

Naplnila dnešní akce vaše představy?

Paní Kateřina: Myslím, že dnešek předčil naše očekávání! Galerie opět "praskala ve švech" a my se skutečně snažili, aby se to všem návštěvníkům líbilo, aby si zase od nás odnesli nějaký hezký zážitek. To byl náš hlavní cíl. Ale přiznám se, a možná to teď řeknu za nás za oba, že jsme po dnešku strašně unavení, protože všechny ty dny plánování a příprav byly přece jenom dosti náročné.

Pan Milan: Ano, té energie už po dnešku fakt trochu chybí, ale doufáme, že se to vyplatilo.

Co patří k vašim dalším zálibám? Čemu se rádi věnujete mimo Galerii?

Pan Milan: Co se mě týká, tak každopádně cestování a potápění. Dále mě baví např. lepení a skládání modelů, teď konkrétně 3D puzzlí - modelů různých architektonických památek od Eiffelovky až po velkou čínskou zeď. To všechno bude v září v Galerii nově vystaveno a doplněno stylovými panenkami vždy z té dané destinace. Jedním z plánů do budoucna je všechny ty památky, které u nás budou k vidění, obcestovat, nafotit a připojit k nim přímé komentáře… Zájmů mám hodně, akorát Galerie postupně ukrajuje čím dál víc toho času, který jsem měl určený na jiné aktivity.
Paní Kateřina: S cestováním jsem na tom stejně. :-) A pak hodně knížky a různé tvořivé činnosti třeba z korálků, z papíru atp. Člověk si u nich může alespoň chviličku vyventilovat hlavu, odpoutat se od pracovních povinností. A také pomáhají k dalším nápadům, jako byla třeba dnešní akce.

Když se MH prvně objevily v českých obchodech, věděli jste hned, že je zapojíte do výstavy v Galerii, nebo jste váhali?

Pan Milan: Každopádně bylo jasné, že je zapojíme! V rámci našich aktivit jsme se v podstatě i spolupodíleli na propagaci panenek MH v ČR (co se týká internetu). Věděli jsme, že v zahraničí je to obrovský nový fenomén, tady to ale přicházelo velmi pozvolna, byla to otázka několika měsíců.

Paní Kateřina: Dnes už se dá možná říci, že obchodník, který nemá MH, jako by ani nebyl. :-)

Jak vidíte budoucnost MH?

Pan Milan: Nejspíš to bude podobný fenomén, jako je Barbie. Charakterů MH, které se mohou doplňovat do příběhů, je hodně. Tam je určitě kam se rozvíjet, co se týká jednotlivých postav, zdaleka nejsou všechny zpracované. Mnoho nových panenek MH jistě ještě vznikne. A navíc je to velice spojené s multimédii.

Paní Kateřina: Myslím si, že u malých holčiček bude pořád vládnout Barbie. Ta je a asi vždycky bude unikát, i proto, že je jen jedna. Kdežto u těch starších věkových kategorií, kde už si děvčata hledají svoji vlastní osobnost, budou asi dominovat Monsterky, které mají postav více. A Vy byste byla která panenka, kdybyste se mohla stát MH? :-)

Já: Momentálně nevím, asi bych vytvořila úplně nový MH model. :-)

Co myslíte, pokud se k Monsterkám začnou vyrábět jejich rodiče, zažijí stejný úspěch?

Pan Milan: Někteří rodiče už vyrobeni byli a my jich pár dokonce i vystavujeme. Máme třeba Frankensteina, paní Draculovou… Určitý úspěch mají, ale asi ne tak fenomenální, jako jejich potomci. :-) Rodiče ano, děti je mají rádi, a třeba i své sbírky jimi občas doplní, zpestří, ale omladina chce většinou něco, s čím se může úplně ztotožnit. K Monsterkám jako takovým mají bezesporu blíž… Přece jenom, komu je přes třicet, tomu se nevěří. :-)

Co říkáte na ceny panenek MH? Kéž by se už nezvyšovaly! :-)

Pan Milan: Ceny jsou, samozřejmě, vyšší, ono je to dané i tím, že je o MH neskutečný zájem po celém světě. Některé z těch panenek ale zas tak drahé nejsou, v cenách se objevují rozdíly. Nejdražší jsou ty, které jsou nejoblíbenější. Jejich cenu určují charaktery MH.

Našly by se ještě dnes nějaké sběratelské modely i u vás doma?

Pan Milan: Doma už na to není místo, takže ne.
Paní Kateřina: Je to tak, doma už se teď nenajde nic.

Které MH patří k vašim nejoblíbenějším?

Paní Kateřina: Mně se líbí Clawdeen Wolf. To je taková fešanda.

Pan Milan: Mně také Clawdeen a Frankie Stein.

Po které MH je ve vaší Galerii největší poptávka?

Pan Milan: Co se nákupu týká, tak suverénně vede právě Clawdeen Wolf. Ta má největší popularitu. Hodně žádaná byla i Jinafire Long, ta je ovšem, bohužel, nedostatková. Naší stálicí je určitě také Draculaura, té návštěvníci stále moc neodolávají. :-)

Paní Kateřina: Teď se hodně prodávaly i MH z edice 13 přání. Ale tak je to vlastně s každou novou edicí.

Pan Milan: Ano, panenky z edice 13 přání vypadají všechny pěkně!

Která MH panenka vyšla DollsLand nejdráž?

Pan Milan: Těch nejdražších panenek je hned několik, jedná se o speciální panenky MH vyrobené k festivalu San Diego Comic-Con. Byla to Ghoulia jako komiksová postavička, pak černobílá Frankie, nyní Webarella a Scarah Scream. Každá se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Pokud byste ale chtěla vědět, která MH má v tuto chvíli největší hodnotu, tak to si troufám říct, že Clawdeen Wolf z první edice. Jednu máme originál zabalenou v krabici. Patří do sbírky, ale zatím není vystavená.

V Americe teď plánují reedici Clawdeen, Draculaury a Frankie právě z té první edice. Do ČR by se měly dostat asi v říjnu…

Pan Milan: Taky jsem to zaslechl, uvidíme. Myslím si, že možná vyjdou maličko jiné. Nejsem si jistý v tom, že by mohly přijít úplně stejné, protože Mattel se k původním věcem moc nevrací. Je ale fakt, že ta první edice byla poměrně velmi dobře propracovaná, vlastně nejlepší. I když… Ty nové edice z letošního roku jsou v zásadě už hodně podobné těm prvním. (Dodatek: do ČR už se v tuto chvíli dostávají!)

A která z vystavených Barbie patří k těm nejdražším?

Paní Kateřina: Nejdražší je tady Marie Antoinetta, která patří do tzv. královské trojice společně s císařovnou Josefínou a Alžbětou I. Celý ten soubor stojí zhruba 150.000 Kč. Odhadovaná cena sběratelské Marie Antoinetty je zhruba 50-60 tisíc korun.

Odkud objednáváte panenky MH, není-li to vaše tajemství?

Pan Milan: Ty nejzajímavější kusy MH, ale i Barbie, jsou, samozřejmě, z Ameriky. V Evropě se většinou sehnat nedají. Ty starší, které nebyly ve sbírce, jsou pak různě vydražené přes aukce.

A z panenek Barbie vás nejvíce okouzlují které?

Paní Kateřina: Mým favoritem jsou tzv. Silkstone, které se vydávají od roku 2000. Pro výrobu těchto panenek se používá speciální vinyl, po dohotovení jeho povrch připomíná keramiku. Takovéto Barbie jsou oproti jiným o něco těžší. Mám ráda, že bývají zabalené v hedvábném papíru, a když ji pak rozbalujete, úplně se vám chvějí ruce. Vidět ji nakonec v reálu - to je vždycky pastva pro oči.

U MH jsme už zmínili vydařenou edici 13 Wishes. Která z dalších edic by jí - podle vás - mohla ještě konkurovat?


Pan Milan: Nejspíš edice Sweet 1600. :-)

----------------------------------------------------------------------------------
- v další části pokračování, text je moc dlouhý :) -

ZDE ODKAZ NA 2. ČÁST! - Klik :)

------------

a 3. část najdete ZDE

Zpracovala: Nicole Monster

ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ!!!! Pokud někdo zkopíruje beze zdroje, nahlašuji.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

You are here..

Click*** 100% (3711)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama